ЧИТАЄМО ТА ВІДПОЧИВАЄМО ВСІЄЮ СІМ’ЄЮ

Сім’я є основою суспільства. Ця аксіома визначилася за давніх часів і до сьогодні залишається актуальною. Вона була і є берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності і розвитку. Не менш важливе значення має і сімейне читання. Його традиції благодатно впливають на всю родину, воно передбачає духовне спілкування сім’ї, зміцнення духовних зв’язків.

Прищеплення дітям інтересу до читання, констатує наука, на 90% залежить від вас, батьки. Тому завдання бібліотеки – відродження сімейного читання. Головна відмінність сімейного читання від інших його видів – класного і позакласного – полягає в тому, що батьки, читаючи своїй дитині книгу, починають по-справжньому займатися її духовним розвитком, формуванням її особистості.

Сьогодні більшість батьків у відповідь на запитання: „Чи є в вашій родині сімейні читання?” відповідають: „Так, ми читаємо дитині казки на ніч, а інколи вона просить вголос почитати улюблену книжку”. Але минає час і виявляється, що читання вголос схоже на зав’язування шнурків на черевиках: поки дитина маленька і не справляється сама, батьки роблять це за неї. Поступово вона оволодіває навичками читання чи зав’язування шнурків. Батьки контролюють її ще певний час, а потім полегшено зітхають і щасливо відпускають дитину у „самостійне плавання”.

HY4A5068

Перш за все, сімейне читання – це праця, як будь-яка праця потребує відповіді на запитання: „Навіщо?”. Навіщо батькам потрібно (якщо потрібно), щоб їхня дитина відірвалася від телевізора і слухала, як вони читають? Навіщо потрібно, щоб саме ця книга була озвучена вголос? Навіщо у час комп’ютерних технологій знадобилося відроджувати давно забуту традицію, для котрої нема ні часу, ні умов, і котра вимагає немалих зусиль?”

Важливо зрозуміти, що сімейне читання – це не просто читання дітям. Воно передбачає духовне спілкування родини, виникнення і зміцнення духовних зв’язків між людьми має неповторний бібліотерапевтичний ефект. Чудові традиції сімейного читання – це дорослий відпочинок, вони сприяють лікуванню неврозів, котрі розвиваються, як правило, також в родинах. Звичайно, сьогодні читацькі інтереси батьків і дітей не співпадають. Але так було завжди. Старші члени родини звертали увагу молодших на книги, котрі запам’яталися і полюбилися їм в дитинстві, і часто ці улюблені книги зберігалися в домашній бібліотеці.

Нововолинська міська бібліотека для дітей, звісно, теж пропагує загальнолюдські цінності, зосереджуючи увагу на пошуках шляхів співробітництва з родинами, вдосконаленні виховних можливостей батьків з метою покращення читання у дітей.

Слід сказати, що книга в руках дитини під час літніх канікул – це особлива сторінка роботи нашої бібліотеки. Це плацдарм ефективного застосування професійних і творчих зусиль та період найкращого позитивного впливу на читача-дитину. І для того, щоб організувати змістовне, цікаве, пізнавальне дозвілля з книгою та розвагами для дітей в рамках проекту «Літня регата» відбулися літні посиденьки «Читаємо під сімейною парасолькою» (на знімку вгорі).

Дуже важливо зберегти звичку дітей читати і влітку! Адже недавні дослід­ження виявили, що учні початкових класів втрачають за літо навики читан­ня, яких вони набули в процесі навчання. У дітей, які читають і під час літніх канікул, більше шансів зберегти їх, ніж у тих, хто цього не робить.

Тож маю надію, що спільна справа бібліотеки та батьків, спрямована на виховання в дітей інтересу до книги дасть свої плоди, читання принесе їм тільки задоволення й радість пізнання, а тепле літнє сонечко подарує багато чудових незабутніх вражень.

Лариса КРИЛОВА, бібліотекар міської бібліотеки для дітей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *