До 110-річчя від дня народження Романа Шухевича

Генії народжуються раз в століття.
Умерти ж можуть кожен день.
Кулі примхливі: як дівчата, –
Вибирають найкращих.

Ці поетичні рядки Ліни Костенко неодмінно приходять на пам’ять, коли звертаємося до історії української революції та її провідників. Серед них постать генерал-хорунжого УПА Тараса Чупринки – Романа Шухевича – чи не найяскравіша й найромантичніша. Він міг би стати видатним математиком або музикантом, а став великим воїном, бо народився і жив у тривожний час, коли нація вимагала від своїх синів жертовного сповнення свого обов’язку – захисту її життя і свободи. Роман Шухевич був ідеалістом, лицарем, романтиком – від народження, генетично, по крові, й ці притаманності піднесли його над буденним сприйняттям світу, зробили героєм, що цей світ здобуває. Він ніколи не вивищувався, вражав скромністю, воював безстрашно, аж зухвало, здобув безмежну любов народу і став його Славою. Шухевич був справді тим українським Генієм, що народжується раз у століття.
З нагоди 110-ї річниці від дня народження Командира УПА Романа Шухевича пропоную увазі читачів уривки зі статті Провідника ОУН Степана Бандери.
«Постать славної пам’яті Романа Шухевича – одна з найвизначніших у всій історії націоналістичного руху, а в переломових етапах останнього двадцятиріччя – її символ і дороговказ. Роман Шухевич відіграв важливу роль в розвитку визвольного руху в попередніх його періодах, а у найважливіший період – від початку останньої війни до сьогодні – надав йому напрям і безпосередньо ним керував.
Роман Шухевич був із крові й кості борець визвольної справи, тому бачимо його в перших лавах там, де ця боротьба горіла полум’ям. Він – з природного обдарування і покликання – провідник. Тому він цілком природно мобілізував, організував лави численних борців, наснажував їх вірою, завзяттям, жертовністю, ведучи до організованого змагання».
«Душею і головним організатором Військового Осередку, його штабово-планувальної, кадрово-організаційної і вишкільної роботи був Роман Шухевич. У цій праці він проявив свій неабиякий талант і найкращі прикмети військового організатора-командира. Обставини не дали можливості розгорнути працю на всю широчінь. Але те, що під керуванням Шухевича пророблено у військовому осередку ОУН в Кракові й на всіх західних землях, на старшинських, під старшинських і стрілецьких вишкільних курсах та таборах давали найкращі успіхи, яких не можна було й сподіватись, розцінюючи умови і засоби роботи».
Широка боротьба ОУН-УПА під проводом Романа Шухевича під кінець війни і зараз після її закінчення мала за головну мету поширити ідеї та кличі української визвольної революції серед усього українського народу і серед інших поневолених большевизмом народів.
Героїчна смерть Шухевича-Чупринки-Тура – це найбільша втрата українського визвольного руху, яка потрясла ним на довгі роки. Але він перенесе і той найважчий удар, бо в ньому живе дух, віра і хоробрість найбільшого його Провідника і Командира – генерала Чупринки-Тура.
Підготувала Любов Кравцова.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *