Справи шахтарські

Юрій Калістратов:

«Шахтарі налаштовані до акцій непокори. Планують їх здійснювати безстроково»

У шахтарських регіонах держави і, в тому числі Волині, загострилися економічно-соціальні проблеми гірників. Із засобів масової інформації відомо про ситуацію на ДП «Селідоввугілля», а минулого і позаминулого тижнів шахтарське середовище сколихнули акції на шахті № 9 «НВ». 19 лютого відбувся пленум ЦК профспілки вугільників, де шахтарські питання були поставлені досить жорстко перед урядовцями. Докладніше про це у інтерв’ю із головою Волинського теркому профспілки працівників вугільної промисловості Юрієм Калістратовим.

– Черговий пленум Центрального комітету галузевої профспілки від­був­ся 19 лютого, – поділився Юрій Іванович. – Були присутні заступник міністра палива і енергетики А. Корзун, генеральні директори, проф­спіл­кові лідери і активісти, представники трудових колективів вугільних підприємств. Питання ставилося гостро – до цього підштовхнула ситуація на ДП «Селідоввугілля», «Львів­вугілля», «Во­линь­вугілля», у прин­ципі – на всіх 33-ох державних шахтах. Відразу до­мовилися, що будемо працювати без доповідей, а в режимі питання – відповідь, проблема – шляхи оперативного вирішення. Тон задали селідовці. Ситуація дуже невтішна: загальна заборгованість шахтарям в Україні по виплаті заробітку становить 600 млн грн, по ДП «Волиньвугілля» – 28 млн грн. Практично, за січень-лютий нікому на шахтах не заплатили.  Крім того, відсутні кошти на придбання обладнання, охорону праці, порушуються норми виконання гірничого закону, міжгалузевих угод. Міністерство і адміністрації шахт з багатьох питань не узгоджують свої дії з профспілками і виникають конфліктні ситуації. Не існує тактики і стратегії у міністерства щодо життєзабезпечення і перспективи вугільної галузі держави. У бюд­жеті на цей рік на галузь у цілому ви­ді­ляється 2,5 млрд грн, а потрібно 7,5 млрд грн. Виступаючи на пленумі, я наголосив на ситуації із трудовим колективом ВП «Шахта № 9 «НВ», з її переведенням в ДП «Шахта №9 «НВ». З грубим порушенням було видано накази з призначення нового керівника підприємства, ганебна реєстрація Статуту  в Литовезькій ОТГ, емоційні збори колективу – і все це не додає авторитету міністерству. Тому на пленумі було висловлено пропозицію – висловити недовіру І. Насалику.

– Але ж Ігор Насалик не тільки вугіль­ний міністр, у нього велике господарство?

– 21 лютого ми направили звернення Віце-прем’єр- міністру України В. Кістіону, голові ЦК профспілки пра­цівників вугільної промисловості України В. Турманову, в якому заува­жуємо: «Усвідомлюючи важливість реформування вугільної галузі та зважаючи на  низку гострих соціальних пи­тань на Волині, (останнім часом  лікві­довано 8 шахт, а шахта № 10 «Но­во­волинська» будується 30 років, готовність 85%), стає не зрозуміло,  для яких цілей ліквідовувати шахту №9 «Ново­волинська».

Трудові колективи ДП «Волинь­вугілля» звертаються до Вас: зобов’я­зати міністра, члена Уряду І. С. Насалика – до створення ДП «Національна вугільна компанія», від­термінувати дію наказу №74 від 29.01.2018 р. «Про затвердження Статуту Державного підприємства Шахта № 9 «Нововолинська» і залишити її в структурі ДП «Волиньвугілля», як від­окремлений підрозділ. Просимо Вас не допустити непередбачених акцій протесту в регіоні, якими можуть скористатися політичні сили, котрим є вигідний такий стан справ».

На пленумі прийнято рішення з приводу того, що політика держави у вугільній галузі є неефективною, де­легати пленуму, як повноправні представники трудових колективів, висловили недовіру І. Насалику, вимагатимуть оперативного вирішення питання про зустріч із Прем’єр-мі­ністром В. Гройсманом, вимога – на час створення «Національної вугільної кампанії» не «дерибанити» майно 33 вугільних підприємств держави, а також удосконалити пенсійне забезпечення всіх працівників вугільної галузі України. У разі невиконання цих вимог шахтарі безстроково піке­ту­ватимуть адмінбудівлі уряду і мі­ністерства.

– Чи порушувалось питання добудови шахти № 10 «НВ»?

– Безперечно. У своєму виступі голова профкому Роман Юзефович в черговий раз нагадав урядовцям, що ступінь готовності об’єкта – 85%, у нинішніх цінах потрібно для вве­дення в дію до 2 млрд грн, у Держбюджеті на цей рік записано лише 10 млн грн. Були запевнення, що до 1 черв­ня при уточненні Держбюджету ця цифра становитиме 200-300 млн грн. Також ми настоюємо, щоб при ре­орга­нізації ДП «Волиньвугілля» у шахто­управління «Волинське» було до­да­но шахту № 10, і вже на діяльності цього підприємства реорганізовано діяльність з вуглевидобутку шахти № 9 і «Бужанської».

Дуже прикро, що сьогодні врахо­вуються потреби олігар­хічних кланів, а не шахтарів. Вже починають страждати і шахти Львівщини, бо, скажімо, волинське і львівське ву­гіл­ля відправляють на Трипільську ТЕЦ за 1200 км, коли воно підходить для виробництва електроенергії на «Бур­штинській» і «Добротвірській» електро­станціях. У січні-лютому тру­дів­ники шахти № 9 при собівартості тонни вугілля 2300 грн нормально спрацювали, заробили на зарплату, а їхнє паливо «катається» у залізничних вагонах. Більше проблем, негативу, але рук не опускаємо.

Ігор Лісовий.

IMG_4629

На знімку: Юрій Калістратов.

Фото автора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *