ШУМ – НЕБЕЗПЕЧНИЙ ДЛЯ ЖИТТЯ

Шум – це хаотична сукупність різних за силою і частотою звуків, що заважають сприйняттю корисних сигналів і негативно впливають на людину. Фізична сутність звуку – це механічні коливання пружного середовища (повітря, рідини). Під час звукових коливань утворюються області зниженого і підвищеного тиску, що діють на слуховий аналізатор (мембрану вуха).

Часто дратує шум, що є сумою різних за частотою і силою звуків. Звук характеризується інтенсивністю, що вимірюється у децибелах, і частотою, що вимірюється у герцах (Гц). Людина може чути у діапазоні частот 20-20000 Гц. Якщо значення гучності звуку (інтенсивності) перевищує 60 – 80 дБ, то такий шум уже може шкідливо впливати на здоров’я людини: підвищувати кров’яний тиск, викликати порушення ритму серця, створювати значне навантаження на нервову систему, впливати на психічний стан особи. Дуже сильний шум (понад 140 – 180 дБ) може викликати розірвання барабанної перетинки.

У даний час вчені багатьох країн світу ведуть різноманітні дослідження з метою з’ясування впливу шуму на здоров’я людини. Дослідження показали, що шум завдає суттєвої шкоди здоров’ю людини, але й абсолютна тиша лякає і пригнічує її.

Кожна людина сприймає шум по-різному. Багато чого залежить від віку, темпераменту, стану здоров’я, оточуючих умов. Деякі люди втрачають слух навіть після короткого впливу шуму порівняно збільшеної інтенсивності. Постійна дія сильного шуму може не лише негативно вплинути на слух, але й викликати інші шкідливі наслідки – дзвін у вухах, запаморочення, головний біль, підвищення втоми, зниження працездатності.

Механізми їх дії на живі організми вкрай різноманітні. Особливо сильно до їх негативного впливу схильні клітини нервової системи. Шум підступний, його шкідливий вплив на організм відбувається незримо, непомітно. Організм людини проти шуму практично беззахисний. Лікарі говорять про шумову хворобу як про наслідок впливу шуму із переважними враженнями слуху і нервової системи. Шумове забруднення міст зменшує тривалість життя людини на 8-12 років.

Від впливу шуму організм людини захисної реакції не має. Негативний вплив шуму на організм порівнюють з впливом радіації – вони однаково непомітні для ока і однаково небезпечні для організму. Зменшення рівня шуму покращує самопочуття людини і підвищує продуктивність праці. З шумом необхідно боротися як на виробництві, так і в побуті. Тиша потрібна людям так само, як сонце і свіже повітря.

Треба пам’ятати, що наш звуковий комфорт залежить від нас самих. Наші вуха – тонкий і чутливий орган, з яким треба поводитися бережливо.

Уміння дотримуватися тиші – показник культури людини і її доброго ставлення до оточуючих.

Світлана УСИК, Лілія БОГДАНОВИЧ, навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Волинської області.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *